,

علت خارش بدن سگ؟

خارش بدن سگ

علت خارش بدن سگ؟ راه‌های جلوگیری و درمان

خلاصه مطلب

خارش در میان سگ‌ها اتفاقی رایج است، با این حال سگ با تداوم این شرایط رنج می‌برد و کلافه می‌شود.
دلایل مختلف برای خارش در سگ‌ها وجود دارد و اینکه بهترین راه درمان و راه‌های جلوگیری از آن چیست در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱- کک

بزاق کک بسیار آلرژی زاست تا این که یک کک به‌تنهایی باعث ایجاد بیماری آلرژی درماتیت می‌شود که به ایجاد خارش در قسمت‌های مختلف دور سر، مقعد، گردن، دم، یا قسمت کشاله ران می‌شود. سگ‌هایی که خارش دارند، هجوم کک‌ها باعث نشست کک‌های کثیف بر روی پوستشان می‌شوند (و یا اینکه به‌صورت خون هضم شده در داخل مدفوع دیده می‌شوند). این کک‌های کثیف به‌صورت برفک‌هایی به شکل فلفل سیاه دیده می‌شوند.

راه جلوگیری: محل‌های رفت‌وآمد سگ‌هایتان را کاهش دهید و مکان‌هایی مثل پارک‌های مخصوص سگ‌ها، مکان‌های مخصوص مراقبت از سگ‌ها، لانه‌ی سگ‌ها و غیره که حجم عظیمی از کک‌ها وجود دارد، محدود کنید. اقدامات لازم جهت جلوگیری از هجوم کک‌ها بسیار مهم است. هر حیوان خانگی راه درمان متفاوتی دارد. با دامپزشک خود، جهت اینکه چه راهی مناسب‌تر است مشورت کنید (از راه‌های موضعی، گردن و یا داروهای خوراکی).

۲. کنه

مانند کک، کنه‌ها از خون تغذیه می‌کنند. به همین دلیل است که گزش کنه باعث ایجاد التهاب در محل مورد حمله می‌شود و اگر به مدت بیشتری متصل باقی بماند شرایط بدتر می‌باشد و ماده بزاقی خود را بر روی پوست آزاد می‌کند. علاوه بر این عفونت باکتریایی ثانویه به محل گزش اضافه می‌شود و باعث ایجاد خارش بیشتر در بدن حیوان می‌شود.

راه جلوگیری: از رفت و آمد سگتان در مکان‌هایی مثل مناطق چوبی، پارک سگ‌ها، مکان‌های مراقبتی از سگ‌ها و لانه‌های این حیوانات که کنه‌ها ممکن است وجود داشته باشند پرهیز کنید. قبل از وقوع بهتر است از راه‌های جلوگیری استفاده کنید. با دامپزشکتان در مورد اینکه چه روشی برای کک و کنه مناسب‌تر است، مشورت کنید.

dog-scratching

۳. کچلی

کنه‌هایی که باعث ایجاد کچلی (سارکوپتس، دمودکس و غیره) می‌شوند حشرات میکروسکوپی هستند که در لایه‌های پوستی پنهان می‌شوند و از آنجا تغذیه می‌کنند و زندگی می‌کنند. با جویدن پوست سگتان باعث ایجاد التهاب و اثرات ثانویه (به‌صورت باکتری، مخمرها و غیره) می‌شوند. اثرات پوستی این بیماری در سرتاسر بدن ظاهر می‌شوند، اما جاهایی مثل زیر بغل، کشاله ران، کناره‌های گوش و مکان‌هایی که کمترین مو را دارند مثل آرنج، بیشتر اثرات پوستی دیده می‌شود.

راه جلوگیری: نگهداری سگتان در سلامتی کامل می‌تواند از بروز برخی موارد کچلی جلوگیری کند. با این حال بیشتر راه‌های درمان پس از هجوم این نوع بیماری تنها راه چاره می‌باشند که از طریق تزریق، داروهای خوراکی، درمان‌های موضعی، راه‌های درمان مرض کچلی سارکوپتیک می‌باشند. نوع خفیف از بیماری کچلی دمودکتیک موضعی اغلب اوقات، بدون هیچ روش درمانی برطرف می‌شوند، چراکه سیستم ایمنی سگ قادر به کنترل آن هست.

۴. آلرژی‌های فصلی

آلرژی‌های فصلی که عمدتاً به‌صورت خارش در پوست ایجاد می‌شوند، این آلرژی بیشتر در طول فصل بهار، تابستان، پاییز و همچنین مناطقی که آب‌وهوای گرم و مرطوبی دارند، ایجاد می‌شوند. گیاهان گل‌دار، گل‌ها، چمن‌ها، علف‌های هرز و درختان باعث ایجاد آلرژی فصلی می‌شوند.

راه جلوگیری: از طریق مسواک زدن مرتب، حمام کردن، دستگاه‌های تصفیه هوا و کمتر قرار گرفتن در محیط‌های آلرژی‌زا، می‌توان باعث پیشگیری شد و حداقل از خطر بیماری آلرژی درماتیک و رنج حیوان کاهش داد.

۵. آلرژی تغذیه

در حالی که سگ‌ها اغلب از آلرژی به دلیل محرک‌های محیطی رنج می‌برند، واکنش‌های آلرژیک به مواد غذایی ممکن است ایجاد شود. بعضی از سگ‌ها ممکن است به پروتئین خاصی (گوشت گاو، لبنیات، مرغ و غیره) و یا غلاتی (گندم، ذرت، برنج و غیره) آلرژی داشته باشند. واکنش‌های آلرژیک ممکن است از راه‌هایی مثل التهاب و خارش پوست بروز دهند.

راه جلوگیری: تشخیص آلرژی غذایی در سگ مشکل است و باید با نظارت دامپزشک انجام شود. او احتمالاً رژیم غذایی به سگ می‌دهد که این آلرژی را حذف کند تا بتواند متوجه شود چه مواد غذایی برای سگ آلرژی زا هستند؛ که بر اساس کدام مواد غذایی که باعث ایجاد آلرژی در سگ می‌شوند، دامپزشک شما بتواند نظرات خود را در مورد رژیم غذایی که آلرژی را به‌صورت بالقوه محدود می‌کند، به شما بگوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *